Knitted Notes -näyttely

Johanna Oksanen (Taiteilija), Jani Wathén (Taiteilija)

Tutkimustuotokset: Taiteellinen ja muu ei-tekstimuotoinen muotoNäyttelyItsenäinen taiteellinen teos tai yksityisnäyttelyvertaisarvioitu

Abstrakti

Knitted Notes -niminen neuleteos ottaa kantaa ihmisten kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin. Se on toteutettu yhteisöllisesti Muotosuunnittelun ja pukeutumisen tutkimuksen sivuainekokonaisuuteen kuuluvalla Pukeutuminen ja hyvinvointi -opintojaksolla opiskelijaryhmän kanssa. Käytännössä teos on valmistettu luennolla käytyjen keskustelujen sekä luentokertojen välisenä aikana neulottuja kokeiluja ja kokonaisia neuletöitä yhdistämällä.

Perinteisten muistiinpanojen sijaan luentomuistiinpanoja tehtiin kokeellisesti neulomalla; Langoilla, väreillä, kuvioilla ja rakenteilla on kuvattu esimerkiksi omaa ajattelua, tunnetilaa ja oppimisen prosessia. Parhaassa tapauksessa neulottu muistiinpano on voinut jättää vahvan muistijäljen kulloisellakin kerralla käsitellyistä teemoista ja näihin teemoihin on voitu palata neulotun muistiinpanon avulla myöhemminkin.

Muotiin ja pukeutumiseen vahvasti assosioituvan yksilölliseen ilmaisuun tähtäävän näkökulman sijaan teos on toteutettu eettisyyttä ja osallisuutta vahvistavia työskentelytapoja sekä yhteisöllisyyden ja jaetun tekijyyden periaatteita noudattaen. Pukeutumisen tuottamaa hyvinvointia on tarkasteltu useista eri näkökulmista.

Alkuperäiskielisuomi
JulkaisupaikkaRovaniemi
JulkaisijaLapin yliopisto
TilaJulkaistu - 2025
OKM-julkaisutyyppiF1 Julkinen itsenäinen taiteellinen tuotos tai yksityisnäyttely
TapahtumaKnitted Notes -näyttely - Galleria Lyhty, Lapin yliopisto, Rovaniemi, Suomi
Kesto: 23 syysk. 202510 lokak. 2025
https://ulapland.fi/syyskuun-loppupuolen-nayttelytarjontaa-taiteiden-tiedekunnan-f-talon-gallerioissa/

Hakusanat

  • taidekäsityö
  • neulonta

Tieteenala

  • Kuvataide ja muotoilu

Viite tähän julkaisuun